Zhodnocení letní sezóny 2026
Letní biatlonová sezona 2026 přinesla našim závodníkům řadu startů v Českém poháru i na mistrovství České republiky, kde se reprezentanti Klubu biatlonu Chotěboř porovnali s nejlepšími závodníky z celé republiky. Vedle samotných výsledků pro nás byly důležité především získané závodní zkušenosti, vždyť už samotná účast na ČP nebo MČR se dá považovat za úspěch. Závodníci také postupně hledali rezervy, na kterých můžeme dál pracovat.
Do celostátních závodů se během sezony zapojili závodníci od žactva až po dospělé. Někomu se podařilo posunout své maximum, jiný sbíral první zkušenosti na této úrovni. A právě pravidelný kontakt s kvalitní konkurencí je jedním z nejdůležitějších kroků pro další sportovní růst.
Žactvo
Ještě před konáním celostátních závodů se kvalifikačních závodů poprvé zúčastnila i naše nejmladší svěřenkyně v kategorii přípravka Šárka Tomášková a rovnou si v Kosmonosech doběhla pro bronzovou medaili. Lepší úvod své biatlonové kariéry si nemohla přát.
1. ČP – Staré Město pod Landštejnem
První závod Českého poháru žactva byl pro naše mladé závodnice především příležitostí poznat atmosféru velkého celostátního závodu. Během dvou dnů si vyzkoušely dvě odlišné disciplíny a získaly cenné zkušenosti na střelnici i na trati.
Sprint se štafetovou střelbou – 13. 6. 2026
| Kategorie | Závodnice | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| W12 | Nela Blažková | 12. | 3+1 / 1+1 | 83,39 |
| W14 | Alexandra Junová | 39. | 4+1 / 0+0 | 33,84 |
Sprint se skupinovým startem – 14. 6. 2026
| Kategorie | Závodnice | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| W12 | Nela Blažková | 18. | 3+3 | 74,55 |
| W14 | Alexandra Junová | 38. | 3+4 | 33,24 |
2. ČP a MČR – Lomnice
Druhý pohárový víkend v Lomnici už přinesl také závody mistrovství České republiky. Nela Blažková tak získala další zkušenost s vrcholným domácím závodem a mohla si porovnat výkonnost s nejlepšími závodnicemi své kategorie.
Hromadný závod – 27. 6. 2026
| Kategorie | Závodnice | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| W12 | Nela Blažková | 21. | 4+4 | 58,41 |
Sprint – 28. 6. 2026
| Kategorie | Závodnice | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| W12 | Nela Blažková | 17. | 2+4 | 65,09 |
3. ČP a MČR – Jilemnice
Po letní pauze pokračovala žákovská část sezony zářijovým závodem v Jilemnici. Nela Blažková zde absolvovala další dvě disciplíny a rozšířila tak počet letošních startů na celostátní úrovni. Starší kategorie závodily už jen na kolečkových lyžích, na kterých zatím hledáme potřebnou dávku sebedůvěry.
Hromadný závod – 5. 9. 2026
| Kategorie | Závodnice | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| W12 | Nela Blažková | 23. | 3+1 | 73,20 |
Sprint – 6. 9. 2026
| Kategorie | Závodnice | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| W12 | Nela Blažková | 28. | 3+2 | 63,53 |
Celkové pořadí v soutěži jednotlivců
V soutěži jednotlivců obsadila Nela celkové 19. a Alex celkově 51. místo.
Dorost a dospělí
1. ČP – Bystřice pod Hostýnem
Letní sezona dorostu a dospělých začala začátkem června v Bystřici pod Hostýnem. Pro Chotěboř šlo o početně velmi dobře obsazený závod, ve kterém se představili dorostenci, junioři, dospělí i veteráni.
Sprint – 6. 6. 2026
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 18. | 2+2 | 72,22 |
| M17 | Jan Jakl | 9. | 3+3 | 77,81 |
| W19 | Marie Černíková | 22. | 1+2 | 72,66 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 9. | 2+3 | 69,23 |
| Ženy | Klára Sýkorová | 21. | 3+3 | 52,95 |
| M41 | Jan Horák | 2. | 1+1 | 98,90 |
| W41 | Jiřina Obrová | 4. | 2+2 | 84,06 |
Štafetový závod dvojic – 6. 6. 2026
Ve štafetách jsme postavili jednu mužskou a jednu ženskou dvojici. Pro mladší závodníky byl štafetový závod další možností naučit se zvládat závod, ve kterém výsledek nezávisí jen na jednotlivci, ale na celém týmu.
| Kategorie | Sestava | Pořadí | Střelba týmu |
|---|---|---|---|
| Muži | Vít Šindelář / Jan Jakl | 34. | 10+11 |
| Ženy | Klára Sýkorová / Barbora Sýkorová | 28. | 6+12 |
Hromadný závod – 7. 6. 2026
Nedělní hromadný závod přinesl čtyři střelecké položky a tím i větší důraz na stabilitu střelby. Velmi dobrých výsledků dosáhli především naši závodící trenéři v kategoriích M41 a W41.
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M17 | Jan Jakl | 10. | 4+4+2+4 | 71,80 |
| W19 | Marie Černíková | 18. | 0+4+1+2 | 65,82 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 9. | 3+5+3+4 | 57,56 |
| Ženy | Klára Sýkorová | 16. | 3+2+4+1 | 47,41 |
| M41 | Jan Horák | 3. | 1+1+2+0 | 96,20 |
| W41 | Jiřina Obrová | 2. | 1+2+2+0 | 88,48 |
2. ČP – Jilemnice
O dva týdny později pokračoval Český pohár v Jilemnici. Sobotní závod se štafetovou střelbou přinesl netradiční formát s dobíjením, v neděli se závodníci vrátili ke klasickému sprintu.
Sprint se štafetovou střelbou – 20. 6. 2026
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 20. | 0+1 / 1+3 | 62,75 |
| M17 | Jan Jakl | 12. | 0+1 / 2+3 | 74,58 |
| W19 | Marie Černíková | 27. | 1+3 / 2+3 | 55,32 |
| Ženy | Klára Sýkorová | 16. | 3+3 / 1+3 | 49,69 |
| M41 | Jan Horák | 10. | 1+3 / 0+2 | 89,53 |
| W41 | Jiřina Obrová | 4. | 0+1 / 0+0 | 88,39 |
Sprint – 21. 6. 2026
Nedělní sprint přinesl několik pěkných výsledků a také další důležitou závodní zkušenost před vrcholem sezony.
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 21. | 3+1 | 79,89 |
| M17 | Jan Jakl | 9. | 2+5 | 79,57 |
| W19 | Marie Černíková | 20. | 1+2 | 68,45 |
| Juniorky | Alžběta Ficková | 11. | 3+4 | 43,49 |
| Ženy | Klára Sýkorová | 11. | 4+0 | 62,03 |
| M41 | Jan Horák | 17. | 3+3 | 74,23 |
| W41 | Jiřina Obrová | 6. | 0+2 | 88,07 |
MČR – Jablonec nad Nisou
Vrchol letní sezony představovalo mistrovství České republiky v Jablonci nad Nisou. Během jednoho víkendu čekaly závodníky tři rozdílné disciplíny – sprint, supersprint a hromadný závod – což kladlo vysoké nároky na rychlost, přesnost i regeneraci. Úvodní sprint se střelecky vydařil pouze Víťovi.
Sprint – 29. 8. 2026
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 24. | 0+2 | 68,01 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 11. | 3+2 | 61,89 |
| M41 | Jan Horák | 9. | 3+3 | 81,37 |
| W41 | Jiřina Obrová | 6. | 1+4 | 77,56 |
Supersprint – 29. 8. 2026
Odpolední supersprint byl rychlý a střelecky náročný závod. Velmi povedený výsledek zaznamenala Jiřina Obrová, která v kategorii W41 brala stříbrnou medaili. Honza v těsném finiši prohrál souboj o bednu a skončil o 2 vteřiny na nepopulárním bramborovém místě.
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 15. | 2 / 0+2 / 0+3 | 73,19 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 8. | 5 / 0+0 / 0+2 | 67,91 |
| M41 | Jan Horák | 4. | 2 / 0+2 / 1+3 | 93,10 |
| W41 | Jiřina Obrová | 2. | 1 / 0+1 / 0+1 | 99,31 |
Hromadný závod – 30. 8. 2026
Mistrovský víkend uzavřel hromadný závod se čtyřmi střeleckými položkami. Po náročném programu šlo zároveň o prověrku schopnosti udržet koncentraci a výkon až do posledního závodu. Přestože tentokrát podium patřilo jiným, zejména střelecky šlo v podání chotěbořských reprezentantů o velmi vydařený výkon.
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 28. | 1+3+0+1 | 69,69 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 9. | 2+3+1+1 | 72,55 |
| M41 | Jan Horák | 6. | 0+1+3+2 | 89,54 |
| W41 | Jiřina Obrová | 5. | 1+1+1+2 | 83,47 |
4. ČP – Letohrad
Posledním pohárovým podnikem letní sezony byl zářijový závod v Letohradu. Program nabídl sprint, štafety a vytrvalostní závod a byl poslední velkou možností využít zkušenosti nasbírané během celé letní sezony. Kromě 2. místa Honzy Horáka je nutné vyzdvihnout výsledek Honzy Jakla, neboť zikem 80 bodů si vyběhl 2. VT.
Sprint – 12. 9. 2026
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 25. | 2+3 | 74,01 |
| M17 | Jan Jakl | 17. | 2+1 | 80,23 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 10. | 2+2 | 72,85 |
| Ženy | Klára Sýkorová | 15. | 3+3 | 61,72 |
| M41 | Jan Horák | 2. | 1+2 | 98,84 |
| W41 | Jiřina Obrová | 5. | 1+2 | 82,20 |
Štafetový závod – 12. 9. 2026
Do odpoledních štafet jsme díky zapůjčenému ex-chotěbořákovi Kubovi postavili dvě mužské a jednu ženskou dvojici. Vedle výsledku samotného byl závod dobrou příležitostí k týmovému závodění a zvládání střelby pod časovým tlakem. Divácky atraktivné podívaná přinesla pro naše barvy i velmi slušné umístění, zejména díky kvalitní a rychlé střelbě.
| Kategorie | Sestava | Pořadí | Střelba týmu |
|---|---|---|---|
| Muži | Jan Horák / Jakub Nápravník | 23. | 1+10 |
| Muži | Vít Šindelář / Jan Jakl | 37. | 8+11 |
| Ženy | Barbora Sýkorová / Klára Sýkorová | 19. | 2+6 |
Vytrvalostní závod – 13. 9. 2026
Nedělní vytrvalostní závod uzavřel celý závodní víkend. Čtyři střelecké položky znovu ukázaly, jak důležitá je při delších závodech vyrovnanost střelby a schopnost udržet koncentraci až do cíle. Letní sezonu jsme uzavřeli pro tento rok téměř typickými dvěma čtvrtými místy a na Vysočinu tak vezli další bramborové medaile.
| Kategorie | Závodník | Pořadí | Střelba | Body |
|---|---|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 14. | 2+1+0+0 | 83,13 |
| M17 | Jan Jakl | 18. | 4+3+3+3 | 52,06 |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 10. | 3+2+1+3 | 75,12 |
| Juniorky | Alžběta Ficková | 13. | 1+2+4+3 | 42,72 |
| Ženy | Klára Sýkorová | 12. | 1+3+3+2 | 64,11 |
| M41 | Jan Horák | 4. | 2+2+2+1 | 92,35 |
| W41 | Jiřina Obrová | 4. | 0+1+2+2 | 82,00 |
Celkové pořadí v soutěži jednotlivců
Celkově se v soutěži jednotlivců naši svěřenci od dorostenců po veterány umístili takto:
| Kategorie | Závodník | Pořadí |
|---|---|---|
| M16 | Vít Šindelář | 21. |
| M17 | Jan Jakl | 18. |
| W19 | Marie Černíková | 41. |
| Juniorky | Barbora Sýkorová | 9. |
| Juniorky | Alžběta Ficková | 21. |
| Ženy | Klára Sýkorová | 15. |
| M41 | Jan Horák | 4. |
| W41 | Jiřina Obrová | 4. |
Nejlepší výsledky sezony
| Závodník | Kategorie | Nejlepší umístění | Nejvíce bodů |
|---|---|---|---|
| Nela Blažková | W12 | 12. místo | 83,39 |
| Alexandra Junová | W14 | 38. místo | 33,84 |
| Vít Šindelář | M16 | 14. místo | 83,13 |
| Jan Jakl | M17 | 9. místo | 80,23 |
| Marie Černíková | W19 | 18. místo | 72,66 |
| Barbora Sýkorová | Juniorky | 8. místo | 75,12 |
| Alžběta Ficková | Juniorky | 11. místo | 43,49 |
| Klára Sýkorová | Ženy | 11. místo | 64,11 |
| Jan Horák | M41 | 2. místo | 98,90 |
| Jiřina Obrová | W41 | 2. místo | 99,31 |
Letní sezona je za námi
Letošní léto přineslo našim závodníkům desítky startů, mnoho povedených střeleb, ale také závody, ve kterých se ukázalo, na čem je potřeba dál pracovat. Právě kombinace úspěchů, chyb a zkušeností z velkých závodů je pro další posun nejcennější.
Děkujeme všem závodníkům za nasazení během celé sezony, trenérům za čas a podporu a rodičům za pomoc při trénincích i cestách na závody.
Teď už je čas na chvíli zpomalit, odpočinout si a načerpat nové síly. Všem přejeme příjemný odpočinek před začátkem zimní přípravy, zimní sezona se blíží!



























